DSC_0026

Frysztak mal anders!  Realizujemy kolejny program wymiany uczniowskiej Realschule Bad- Iburg-Frysztak.

Przyjechali w piątek, 17.03.2017r. do Krakowa. Panie Angelika Mariss, Marianna  Schmalen i Margaret Obermayer   przywiozły 16. uczniów Realschule Bad-Iburg w wieku 15-17 lat. Zmęczeni długą podróżą chętnie skorzystali z noclegu i posiłku w hotelu studenckim,, Żaczek”. Następnego dnia dojechała również szesnastoosobowa  grupa frysztackich gimnazjalistów i rozpoczął się program wymiany. Powitaniom  nie było końca. Nasi uczniowie byli w jesieni w Bad- Iburgu,  mieszkali  przez tydzień u swoich  niemieckich kolegów, którzy teraz przyjechali z rewizytą. Nic więc dziwnego, że  podróż do Oświęcimia przebiegała w radosnej atmosferze.  Zwiedzanie  Muzeum  Auschwitz w Oświęcimiu odbywało się jednak w kompletnej ciszy. Po pełnym wrażeń dniu przybyliśmy do Frysztaka i każdy gość z Niemiec pojechał do rodziny swojego ,,wymiennika”. Kolejne dni  wypełnione były  różnymi zajęciami projektowymi. W gimnazjum we Frysztaku odbyły się wspólne zajęcia- język niemiecki, język angielski, informatyka, chemia, język polski. W Zespole Szkół w Lubli uczniowie uczestniczyli w lekcji  języka niemieckiego. Goście  też  dużo zwiedzali.  Poznali Frysztak, Stępinę, Lublę,  Łańcut, Rzeszów, Kraków. Wspólne zabawy  i ,,bycie razem” dopełniły reszty. Młodzież wiele  się nauczyła, umocniła swoje znajomości i przyjaźnie. Polscy gimnazjaliści podszkolili swój niemiecki i angielski, sprawdzili się jako gospodarze wymiany. Niemieckie nastolatki poznały wiele naszych  obyczajów, zaznały frysztackiej  gościnności w rodzinach, uczuły się polskich słów i zwrotów, dowiedziały się najważniejszych rzeczy o naszej miejscowości i o Polsce. Wójt  Gminy Frysztak- Pan Jan Ziarnik  -przyjął gości z  zaprzyjaźnionej z frysztackim  gimnazjum niemieckiej szkoły , jak zawsze- serdecznie i życzliwie. Wizyta w ZS  w Lubli kojarzy się gościom  z piękną szkołą, pysznymi racuchami, o co zadbała Pani dyrektor Anna Szteliga, ale również z niezwykłością  zabytkowego kościoła w Lubli, o którym tak ciekawie opowiedział  ks. proboszcz Julian Bartnik. Okazji  do rozmów  nie brakowało. Już w drugim dniu pobytu niemieckiej grupy odbyło się spotkanie integracyjne w GOK-u. Młodzież z GP Frysztak wystawiła sztukę teatralną w języku niemieckim  pt.:,,Der kleine Prinz”. Tancerze Pani Agaty Skiby zaprezentowali  się w pięknym spektaklu tanecznym, a rodzice naszych gimnazjalistów zadbali o słodki i zdrowy poczęstunek. Następnego dnia pojechaliśmy do Stępiny. Po  ciekawym zwiedzaniu bunkra ,,Schutzwaffenraum-Anlage-Sud” z Panem Maciejem  Piękosiem, młodzież poszła do domku myśliwskiego. W drodze odgadywano  harcerskie zagadki. Na miejscu  czekała na  nich gorąca herbata i kiełbaski. Zadbała o to Pani Beata Godek . Mama jednej z uczestniczek wymiany- Pani Krystyna Chmielowska- upiekła młodzieży domowe ,,proziaczki”, które uznano za regionalny przysmak. Pogoda dopisała. W  Łańcucie wprawdzie już nie było tak ciepło, ale za to zamek i powozownia  zrobiły  wrażenie. Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie , zakupy w  Galerii Rzeszów, zwiedzanie  uroczego Krakowa, zwłaszcza późnym wieczorem, wspólne posiłki i rozmowy zapadły naszym gościom  ciepło w pamięci. Tego właśnie życzył naszym gościom dyrektor Gimnazjum Publicznego nr1  we Frysztaku, Pan Janusz Czekajowski, witając ich w naszej szkole  na początku pobytu. Wyjeżdżając mówili, że życzenia się spełniły. Wyjechali w piątek,  24.03.2017r.  Przed odjazdem do Niemiec zapewniano nauczycielki języka niemieckiego, prowadzące tę wymianę we frysztackim gimnazjum  już 17 lat, Panie Magdalenę Michalczyk i Lidię Czaję, że Frysztak  jest naszym gościom bardzo bliski, że kolejna grupa zabiera ze sobą piękne wspomnienia  i zaprasza  w przyszłym roku szkolnym  frysztackich gimnazjalistów  do kurortu  Bad Iburg  w Niemczech, do uroczej Dolnej Saksonii. Projekt Międzynarodowa Wymiana Szkolna Bad- Iburg- Frysztak wspierany jest finansowo przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży w Warszawie, wójta gminy Frysztak i rodziców uczniów biorących udział w wymianie. Projekt   należy do najdłużej działających projektów wymiany szkolnej młodzieży gimnazjalnej w Polsce.

17439688_1274242412661578_756171013_n

DSC_0219000

Lidia Czaja