Projekt „Żywe kamienie”

Rok szkolny 2015/2016  dla ,,Żywych Kamieni”

Nowy Rok Szkolny 2015/2016 rozpoczął się konkursowo!  Sympatycy projektu –Kinga Frączek i Katarzyna Winiarska wystartowały w XIII Konkursie Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej ,,Laudate Deo”- organizowanym corocznie przez Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Konkurs odbył się   w tymże gimnazjum  dnia 24 października 2015r.Wzięło w nim udział 36 wykonawców z całego województwa. Nasze gimnazjalistki wykonały hymn Światowych Dni Młodzieży ,,Weźmijcie moc” i ,,Misterium meum mihi”-utwór Karola Wojtyły, do którego dyrektor GP we Frysztaku  Janusz Czekajowski skomponował muzykę i  zajęły I miejsce!

kkk

Teraz ,,Żywe Kamienie” przygotowują ozdoby choinkowe na Kiermasz bożonarodzeniowy, który odbędzie się w naszej szkole dn.18 grudnia 2015r.

Rok szkolny 2014/2015 

Nowy rok szkolny się zaczął.  Szeregi ,,Żywych Kamieni”zmienił skład. Starsi  gimnazjaliści odeszli, nowi uczniowie przyszli do projektu. Sekcja turystyczna  wyruszyła na gimnazjalny szlak  ze  Świętym  Janem  Pawłem  II. Dębowiec okazał się  pierwszym przystankiem na ich  drodze projektowej. Grupa 9 gimnazjalistów wraz z opiekunem  przyłączyła się do frysztackich parafian, którzy –jak każdego roku – pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Odpustowe pamiątki z 21 września 2014r. jeszcze dziś  przypominają młodziezy dwudniowe zmagania ze zmęczeniem, nocleg w Niegłowicach, pielgrzymkowe pieśni i radość z udziału w tej pieknej uroczystości. Na pielgrzymkowym szlaku był z nimi, jak wierzą gimnazjaliści, Patron,,Żywych Kamieni”-Święty Jan Paweł II.

pielgrzymka

Październik  2014  obfitował w wydarzenia szkolne, których inicjatorami byli sami uczniowie. Pierwszym jesiennym pomysłem ,,Żywych  kamieni” była ,,Poczta Słowa”. Uczniowie wyszukiwali piękne sentencje i myśli Papieża Jana Pawła II i odczytywali je codziennie rano przez megafon szkolny, zawsze o ustalonej porze. Takie ,,otwarcie dnia” było często wielką pomocą w szkolnej codzienności.

Oto jedna z myśli naszego Patrona: ,,Wszystkie cudowne znaki z czasów apostolskich i późniejszych ukazują przeznaczenie i powołanie człowieka do królestwa  Bożego” albo:

,,Żywoty Świętych, dzieje Kościoła, a przede wszystkim procesy kanonizacyjne sług  Bożych stanowią dokumentację, która potwierdza istnienie ,,Mocy z wysokości”, która przewyższa cały porządek natury i działa w nim.”

Dnia 17 grudnia 2014r., jak tradycja gimnazjalna nakazuje, odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez ,,Żywe kamienie”. Piękne kartki świąteczne, ozdoby, choinki z piór, papieru i makaronu , ciasteczka i ciastka-to wszystko zachwycało nie tylko wyglądem, ale przyciągało uwagę tych, którzy za drobną opłatą nabyć chcieli coś oryginalnego, swojskiego i  pięknego pod choinkę lub na choinkę. Prawdziwym hitem były jednak jabłka w szlafroczkach upieczone przez Jakuba Godka. Wszędzie słychać było kolędy i nastrój był prawdziwie świąteczny. Nic więc dziwnego, że tego dnia przerwy podczas zajęć były szczególnie wypatrywane. Dochód z kiermaszu przeznaczono na wycieczkę ,,Żywych kamieni” do Wadowic.

Na tablicy tematycznej poświęconej naszemu Patronowi pojawił się Kącik poetycki. Tam swoje miejsce  znalazła poezja uczennicy kl.II Weroniki Obrzut. Od zimy do końca roku szkolnego 2014/2015 Weronika prezentowała utwory, które miały swoich stałych odbiorców.

Wizyta  gimnazjalistów na Spotkaniu Opłatkowym w parafii  w styczniu 2015r.była starannie przygotowana. Nasze,, Razem” z Seniorami podczas takiego spotkania jest już także tradycją ,,Żywych Kamieni”. Młodzież zaprezentowała piękny montaż słowno-muzyczny i prezentację multimedialną ,,Subito Santo”.

w2 w3 wig1

Wycieczka-dwudniowa- odbyła się pod koniec lutego. Pogoda dopisała i udało się zwiedzić Wadowice, Kalwarię  Zebrzydowską i Łagiewniki w Krakowie. W  miescie Kraka zobaczyliśmy także ,,Wioskę Edukacji Globalnej” i spotkaliśmy się z misjonarzami, którzy bardzo ciekawie opowiedzieli nam o swojej pracy na misjach  w Boliwii i na Arktyce. W Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach mieliśmy charyzmatycznego przewodnika i  piękną modlitwę.

Wiosną pojawiła się nowa sekcja ,,Żywych Kamieni”-sekcja lektorska. Tomek Śliwa i Kamil Frodyma dzielnie propagowali myśli i zabawne powiedzonka Jana Pawla II. Odczytywali  je w klasach przed rozpoczęciem lekcji(za zgodą nauczyciela). Ta akcja trwała cały miesiąc marzec i była inicjatywą uczniów klasy trzeciej. Potem wymyślili ,,Pocztę słów”. Przez cały tydzień wchodzili rano do klasy z szklanym serduszkiem, w którym były sentencje, wygłaszane przez Papieża. Każdy nauczyciel mógł wybrać sobie jedną z nich i odczytać w klasie.

Dnia 9 marca 2015r. gościliśmy ks. Biskupa Jana Wątrobę w naszej szkole. Nasi uczniowie z projektu ,,Żywe Kamienie „  opowiadali o swojej pracy , o integrowaniu społeczności szkolnej wokół osoby Świętego Patrona tego projektu. Przedstawili również prezentację tematyczną  o życiu Papieża Jana Pawła II  i pokaz pantomimiczny,, Ręce”.

biskup 010 biskup 011

Do końca roku spotykali się regularnie, raz w tygodniu.

Pod koniec pracy w roku szkolnym 2014/2015  odbyło się podsumowanie pracy w projekcie i występ dla Grona Pedagogicznego i  wszystkich uczniów gimnazjum. Tablica tematyczna była pięknie aktualizowana aż do wakacji.

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

JAN PAWEŁ II- CZŁOWIEKIEM DIALOGU

W Gimnazjum Publicznym we Frysztaku realizowany jest projekt ewangelizacyjno-edukacyjny ,,Żywe kamienie”. Celem projektu jest popularyzowanie nauki papieża Jana Pawła II w środowisku szkolnym i pozaszkolnym. Udział uczniów w tym przedsięwzięciu jest różnorodny. Uczniowie pracują w 4 sekcjach: artystycznej, turystycznej, opiekuńczo-wychowawczej i technicznej. W projekcie pracuje 30 uczniów.

b871585e19a3a01fmed

W miesiącu październiku wspominamy dzieło życia naszego wielkiego rodaka, Papieża Jana Pawła II.
Z tej okazji młodzież Gimnazjum Publicznego nr 1 we Frysztaku przygotowała montaż słowno- muzyczny pt.: JAN PAWEŁ II- CZŁOWIEKIEM DIALOGU.

Poetycka opowieść o Błogosławionym, wzbogacona prezentacją multimedialna, powstała w ramach pracy gimnazjalistów w projekcie ewangelizacyjno -edukacyjnym „Żywe Kamienie”, który prowadzony jest w szkole od trzech lat. Uczniowie frysztackiego GP wystąpili w gimnazjum oraz w naszym kościele. Ta poetycko – muzyczna opowieść to nie tylko okazja, aby lepiej poznać fakty z życia Karola Wojtyły i uczcić pamięć niezwykłego Papieża – Polaka. Jest to również piękne świadectwo wiary naszej młodzieży.

8fa8e27cb7817be6med

 

,,Żywe Kamienie” z wizytą u Seniorów

Jak co roku młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w  Spotkaniu dla seniorów.  Gimnazjaliści wystąpili  w  montażu słowno-muzycznym. Recytowali, śpiewali, prezentowali, a przede wszystkim  cieszyli  się wspólna uroczystością, która stała się już tradycja w naszej parafii. Młodzież , angażując się w takie spotkania , wynosi wiele pięknych  wspomnień i  wrażeń . Ceni sobie możliwość uczestniczenia w  wydarzeniach , na które niektórzy z zaproszonych gości czekali cały rok.

 

,,Żywe Kamienie” – rekolekcyjnie!

   Uczniowie z projektu ,,Żywe Kamienie ‘’uczestniczyli w  programie  rekolekcji  szkolnych,, Droga do Świętości’’ to  tytuł montażu  słowno- muzycznego, który  prezentował  zespół ,,Żywych Kamieni”

w naszej szkole . Odbył się również quiz na temat  życia i  pontyfikatu  papieża  Jana Pawła II. Młodzież przeprowadziła też wywiad na temat osoby  papież w naszej szkole. Wypowiedzi uczniów prezentował Dominik Godek i  Mateusz Malina.

rekolekcje 001 rekolekcje 008 rekolekcje 010 rekolekcje 011 rekolekcje 017

 Gimnazjaliści  w  Kościele Parafialnym we Frysztaku -  Dar Serca dla Jana Pawła II.

 W niedzielę 4 maja, tydzień po Kanonizacji Jana Pawła II o 11:30 młodzież z Gimnazjum we Frysztaku przedstawiła w kościele piękny i wzruszający montaż słowno – muzyczny przypominający drogę do świętości Jana Pawła II. Młodzi ludzie ukazali wartość posługi papieskiej Jana Pawła II dla Polaków, zwłaszcza dla młodzieży. Śpiew na żywo, recytacja wierszy, muzyka zagrana na saksofonie skłoniły do refleksji nad wpływem, jaki wywarł Wielki Pontyfikat na każdego z nas oraz pobudziły do refleksji nad własną ścieżką do świętości. ( ze strony parafii)

P1320576 P1320578

 

Dzień  Dziecka z ,,Żywymi  Kamieniami’’.

Milusińscy z Państwowego Przedszkola Publicznego we Frysztaku  znowu spotkali się z  frysztackimi gimnazjalistami . To piękna tradycja, że starszaki i z projektu tak chętnie odwiedzają maluchów w okolicy Dnia Dziecka. W tym roku odwiedzili ich dnia 9 maja. Starszaki przedstawili baśń pt:,,Stańcowane buciki ‘’. To był dar serca dla dzieci. Papież tak kochał wszystkie dzieci i ,,Żywe Kamienie’’ o tym wiedzą i tego się uczą.

111111

 

 Projekt „Żywe kamienie” w GP Frysztak”POPRZEDNI ROK SZKOLNY 2012/2013